Radomír Nosek a Petra NoskováPoradna pro osobní a rodinné vztahy

Stáhněte si
náš leták

Párová terapie

Doprovázení při smíření partnerů

Do bezpečného prostředí přichází spolu partneři, nebo matka a dítě, sourozenci, nebo přátelé, kteří se nemohou zbavit potíží v komunikaci. Mnoho emocí blokuje jejich vzájemnou lásku.

Doprovázím například partnery tak, že jeden mluví a sděluje své pocity a tíhu, kterou ve vztahu cítí. Neobviňuje, nesoudí, ale volně, svobodně vyjádří, co cítí.

Druhý mu neskáče do řeči, neospravedlňuje se, jen naslouchá a přitaká emocím, vciťuje se do nich. Konečně prožije spolu se svým partnerem to, jakou bolest a křivdu cítí… bez ohledu na to, jestli to je přesná realita! Jde o to, že takto to partner prožívá a je zraněný. Jsem vždy advokátem toho, kdo mlčí a naslouchá. Nesmí dojít k tomu, že je jeden z partnerů zatlačován do kouta argumenty, ubíjen, obviňován, souzen, moralizován. Oba mají stejné právo vnímat bolest a pocity, které skutečně prožívají! Mohou je otevřeně zdělit a jsou vyslechnuti a pochopeni.

Často dochází k hlubšímu porozumění mezi partnery a jejich láska se znovu rozhoří. Pokud to již není možné, pak se rozejdou v dobrém s úctou k tomu co spolu prožili. Jsou pak schopní se rozumně dohodnout při rozchodu (rozvodu) bez výčitek.

Už je nesvazuje bolest, ale ve svobodě hledí na partnera s úctou.